Dodano: 2024-01-11

Przyciski bezprzewodowe do prostej automatyzacji

Dzisiejszy przemysł na skutek wykładniczego skoku technologicznego zmienia się w coraz szybszym tempie. Chcąc nadążyć za rozwojem rynku i utrzymać konkurencyjność, firmy zmuszone są do udoskonalania swoich metod produkcji. Nieuniknione jest więc wdrażanie zmian w zakładach i  zastosowanie nowych technologii.   Na drodze transformacji zakładu mogą pojawić się jednak problemy związane z dostosowaniem istniejącej infrastruktury do nowych rozwiązań.

Bez przewodów, bez baterii, bez problemu!
W odpowiedzi na rynku pojawiają się urządzenia takie jak przyciski bezprzewodowe. Rozwiązanie to jak sama nazwa wskazuje zapewnia najprostszemu elementowi automatyki łączność bezprzewodową. Montaż przycisków pozwala połączyć się z dowolnym urządzeniem w każdym miejscu zakładu, bez konieczności prowadzenia przewodów. Co więcej, sygnał, wysyłany z przycisku do odbiornika, generowany jest poprzez siłę nacisku, co eliminuje konieczność stosowania i regularnej wymiany baterii.

przyciski bezprzewodowe schneider electric gotowe zestawy DYNAMOTION

Sterownik, odbiornik oraz kaseta z przyciskami bezprzewodowymi
Źródło: DYNAMOTION

Dla robotów mobilnych
Dobrym przykładem zastosowania przycisków bezprzewodowych może być coraz bardziej powszechna branża robotów mobilnych. Rozwiązania AMR [z ang. autonomous mobile robots] wykorzystywane są do misji transportu wewnątrzzakładowego. Jednym z zadań robota mobilnego może być przywiezienie palety czy wózka z półproduktami z magazynu na linie montażowe po zgłoszeniu przez operatora linii zapotrzebowania na komponenty. Wprowadzenie takiego rozwiązania do zakładu wymaga jednak rozbudowania infrastruktury zakładu o dodatkowe przyciski i urządzenia sieciowe współpracujące z robotem. W takim przypadku zastosowanie przycisków bezprzewodowych pozwala uniknąć prowadzenia kolejnych kabli i przyspiesza wdrożenie robota.

Trendy w maszynach pakujących automatyzacja robotyzacja roboty mobilne mir

Autonomiczny robot mobilny MiR
Źródło: ASTOR

„Produkty do sterowania bezprzewodowego od Schneider Electric to przyciski bezprzewodowe i bezbateryjne.
Urządzenia z rodziny Harmony przeznaczone do sterowania bezprzewodowego wpływają na uproszczenie okablowania, mobilność operatora i elastyczność instalacji
.”

Stanisław Zyznarski, Inżynier ds. Automatyzacji Procesów Pakowania

 

Nie tylko przyciski

Oferta łączników bezprzewodowych Schneider Electric to szeroki wachlarz rozwiązań dla zakładów produkcyjnych. Wraz z przyciskami dostępne są zintegrowane lampki LED, generujące sygnał świetlny. Pojawienie się sygnału świetlnego jest potwierdzeniem, że odbiornik otrzymał informację o wciśnięciu przycisku. Eliminujemy w ten sposób sytuację niezadziałania systemu wezwań robota. Żywotność baterii tego elementu wystarczy na ok. 2 lata użytkowania.
W ofercie firmy DYNAMOTION znajdują się również kompatybilne bezbateryjne krańcówki bezprzewodowe produkcji Telemecanique Sesnors. Podobnie jak w przypadku przycisków sygnał generowany jest poprzez piezoelektryk wzbudzany siłą działającą na dźwignię krańcówki.

Bezprzewodowa krańcówka bezpieczeństwa

Bezprzewodowa krańcówka bezpieczeństwa
Źródło: DYNAMOTION

Gotowe zestawy - szybsze wdrożenie

Wyzwanie może stanowić odpowiedni dobór wszystkich komponentów rozwiązania przycisków bezprzewodowych. Firma DYNAMOTION dostarcza kompletne rozwiązanie przycisków bezprzewodowych, w którego skład wchodzą przyciski w kasetce, zasilacz, odbiornik, oraz urządzenie sieciowe z numerem IP, które komunikuje się z maszynami czy robotami. W ofercie znajduje się również odbiornik z możliwością łączenia poprzez protokół Modbus TCP. Co więcej, odbiorniki można konfigurować w zależności od tego, jaki sygnał chcemy uzyskiwać na wyjściu odbiornika, np.: sygnał impulsowy czy podtrzymanie stanu wysokiego do czasu kolejnego naciśnięcia przycisku.

Skonfiguruj swój własny zestaw!

Skontaktuj się z DYNAMOTION a gotowy zestwaw dobierzemy już w trzech krokach

konfiguracja zestaw przyciski bezprzewodowe przycisk bezprzewodowy przyciski bezprzewodowe schneider electric telemecanique sensors krańcówki bezprzewodowe DYNAMOTION amr

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu:

DYNAMOTION Sp. z o.o.

ul. Feliksa Wrobela 5, 30-798 Kraków
info@dynamotion.pl
+12 306 73 90

DYNAMOTION dystrybutorem Telemecanique Sensors Przyciski bezprzewodowe

DYNAMOTION

Nasza firma to zespół inżynierów, który od 2017 roku wspiera klientów w automatyzacji maszyn i procesów pakowania w zakładach produkcyjnych z sektora FMCG. Specjalizujemy się w rozwiązaniach serwonapędowych wysokich wydajności oraz systemach bezpieczeństwa.

E-mail: info@dynamotion.pl